1 Ден: аеродром - Истанбул - Кајсери

Лет за Кајсери преку Истанбул. По пристигнувањето во Истанбул,Пречек од нашиот водич и продолжување на летот за Кајсери. Трансфер до хотелот во Кајсери, град кој се мешани Селџушки гробници, џамии и современи настани,Кајсери е исто така најголемиот исламски град во Турција после Коња и една од економските сили наречена „Анадолски тигри. ” Центарот на овој турски град е многу изненадувачкиж. Разглед низ тесните пазари и разгледување на Селџутските и османлиските споменици - сите тие беа загледани од моќната планина Ерциј (Ерчијес Даги) - претставува интересен контраст со истражувањето на попознатите оџаци на бајките на западот од градот. Сместување во хотелот и слободно време до вечера во хотелот. Ноќевање.

2 Ден : Кападокија

Појадок. По појадокот, целодневна турнеја во „Лулка на христијанството“. Во време на голем прогон,во текот на вториот и третиот век, христијаните кои бегале од Палестина, нашле засолниште во к арпите на Кападокија и порано нивните први населби се формирани во 2000 година п.н.е. Посета на Гулаб долина, посета на музејот Гореме на отворено,кој се наоѓа во истоимената долина. Оваа долина е позната по насликани голем број православни ранохристијански цркви фрески, врежани во меки вулкански карпи.Разглед на долината Зелва, една од најубавите точки во Кападокија. Сместено е во тесна котлина и се наоѓаат во неа едни од најдобрите примери на куќи и цркви во карпите. Тоа било безбедно место за криење на христијаните Римски и арапски освојувачи. Разглед на импозантниот Пашабаг долини. Потоа посета на црквата Богородица. Селото Мустафа паша (порано познато како Синасос), кое се наоѓа на 6 км јужно од Ургуп, е едно од најубавите села во Кападокија. Во минатиот век бил центар на Кападокија,и богатите Османлии тука ги градеа своите величествени вили. Целото село се состои од такви вили и сите се изградени од квадратни камени блокови од туфа. Постојат прекрасни ѕидни слики и вкусни релјефни дела внатре во замокот. Мустафапаша е позната и по своите прекрасни неокласични фасади и украси издлабената камена куќа . На некои, датумот или името се фино врежани во украсен камен на грчки јазик ; нешто што сепак укажува на успешно грчката православна заедница на богати трговци кои се населиле во градот кон крајот на 18 и 19 век. Огромното мнозинство е старо неколку децении оставено на благодатта на времето. Вратата виси на шарки, откривање на празни ентериери без живот, неплодни простории и отворени скали. Продолжување со посета на тврдината Учисар. Тврдината Учисар била место низ историјата засолниште поради својата природна архитектура, ентериерот самота тврдина е лавиринт на пасуси. Посета Деринкују. Подземниот град Деринкују има голема, пештера простории распоредени на седум нивоа. Во посета на долината Соганли; треба да се разјасни: и покрај поставувањето научна фантастика, во близина на Сочанли, никогаш не била снимена сцена од Војна на Sвездите. Но, не очајувајте ги фановите Чубака, сè уште има доволно причина за тоа патување до ова мало село на 36 км јужно од Мустафапаша; имено, респектабилна низа камени цркви скриен среде две драматични, затскриени долини на Сочанли; Ашаж (долен) Сочанли и Јукари (горен) Сожанли. Можност за одење на турска вечер со богата програма (доплата). Враќање во хотелот.

3 ден: Кападокија - Коња

Појадок во хотел. Поаѓање кон Коња. Инцидентна посета Гузелјрут Оваа падина на срушени камени куќи, полна остатоци од камени цркви. Опкружен со ридови, манастир на езерото, и со силуетата на Хасан Дачи (Брдо) Хасан), блескајќи се над хоризонтот, овде е нежен ритамот на живото освежувачки поглед на руралната Кападокија. Во османлиската ера позната како Карбала (Гелвери), сè до размена на население во 1924 година, населбата се населени со 1000 отомански грчки семејства и 50 Турските муслимански семејства. После тоа Грците од Гелверија отиде во Нов Карвали во Грција, додека тие беа Турските семејства од Козана и Касторија се преселиле овде во Грција. Односите меѓу двете земји сега се означени на годишен фестивал на пријателство на Турците и Грците во Јули. Продолжување со посета на долината Ихлар. Долината на реката Ихлара поминува низ стрмни полиња и сега е дом една од најубавите прошетки на светот. Еднаш наречена Перистрема, долината беше омилено прибежиште на византиските монаси, кои ги врежале црквите во подножјето од нејзините високи карпи. Пристигнувајќи во Султанхан, најголемиот карвансарај во Анадолија, Султанхани, е изграден во 1229 година, за време на владеењето на селџучкиот султан Алаадин Кикубад Први и повторно изграден во 1278 година по пожар (кога стана најголемиот хан во Турција). Преку прекрасно врежан влез во источниот ѕид долг 50 метри, на во средината на отворениот двор има издигнат месцит (молитвена сала) кој е опкружен со простории за спиење, трпезарии за готвење. Вечера и ноќевање во Коња.

4 Ден: Коња - Анкара

Појадок. Следно е обиколка на Коња, античкиот главен град на Турција, седиштето на селџучкиот иконски султанат, главниот град на истоимената провинција Коња, најголемата провинција во Турција. Музејска турнеја Мевлана, позната како Зелен мавзолеј, првобитно седиште на Мевлана, „вртечките дервиши“ на мистичниот суфи групи. Таму се наоѓаат гробницата и светилиштето на Мевлана (Румија) и денес е важно аџилак за верниците.По завршувањето, заминување за Анкара. По пристигнување разгледување главниот град на Република Турција што вклучува турнеја градски атракции како Аниткабир (Мавзолејот на Мустафа) Кемал Паша Ататурк), и претставува посебен шарм панорамска обиколка на двете најважни битки за опстанокот на Турција предводена од Кемал Ататурк: Галиполи битка и битка на реката Сакарија, тврдината Анкара, музеј Анадолски цивилизации каде изложбите се изложени хронолошки од палеолитот до денес, Музејот беше награден за Музеј на годината во 1997 година во Лозана Европа Посета на Храмот Август. Возење покрај Големиот национален парламент на Турција (ТБММ).

5 Ден: Анкара - Истанбул

Поаѓање за Истанбул, инцидентна посета на Бејпазари; се смета за проактивен урбанистички пристап Градоначалникот го претвори овој живописен османлиски град во викенд дестинација од каде можат да патуваат граѓаните на Анкара. Повеќе од 3.000 османлиски куќи се протегаат тесно по уличките во стариот кварт на ридот, каде што се обновени згради со 500 и 30-тина улици. Продолжување на патувањето до Изник (Никеја). Турците се горди Османлиската традиција на Изник да прави плочки, и урбана инкарнацијата на Византија како Никеја некогаш играла значајна улога преку нејзините црковни собори во обликувањето Христијанството. Посета на Ајасофија; Првично одличен Јустинијан црквата, Ајасофија (Црква на Света Мудрост) сега е џамија опкружена градина со рози. Зградата вклучува урнатините на три различни згради. Од оригиналната црква преживеале подот со мозаик и фреската на Исус, Марија и Јован Крстител. Разглед на некогаш импозантните римски ѕидини на Изник, кои Византијците ги обновија, повеќе тие не доминираат, но делови од нивниот периметар од 5 км остануваат импресивни. Четири главни порти уште траат по sидовите, додека остануваат уште 12 помали порти и 114 кули. Најимпресивните sидови, кои достигнуваат висина од 10 до 13 метри, се наоѓаат помеѓу портата Лефка и јужната порта Јенишехир. Лефке се состои од три византиски порти и обезбедува добар поглед на ѕдовите на југ. Поаѓање кон Истанбул, односно видиковецот Камлица. Çamlıca е највисоката точка во градот и може да се види милји надалеку. Во него е сместен новоизградениот, блескав и архитектонски дериват Чамлича Џамија во која можат да се сместат 37.000 луѓе. Ноќевање во хотел.

6 Ден : Истанбул

По појадокот целодневен разглед на градот со посети на Хиподром, Сина џамија, Ајасосфија, палата Топкапи и Базилични цистерни.

7 Ден: Истанбул

Целодневна екскурзија со посета на палатата Долмабахче, приближно 2 часа крстарење со брод по Босфор, обиколка на Египетската империја, Патријаршијата и ридот Пјер Лоти.

8 Ден : Истанбул - аеродром

Појадок и одјавување од хотелот. Со трамвај до Мармара што ги поврзува двата брега на Босфор под вода. Поаѓање на улицата Багдад за разгледување и шопинг. Трансфер до аеродромот. По пристигнувањето на аеродромот, следи проверка за летот.

За подетални информации за цена и резервации контактирајте на:

02/3217-410

076/206-678

02/3222-499

e-mail:

sales@generalturist.mk

sales1@generalturist.mk

aviokarti@generalturist.mk